2021-06-19 08:56:03
درباره ما راهنما ارتباط با ما

Martin Scorsese (مارتین اسکورسیزی)

بازیگر | کارگردان

تاریخ تولد :
1942-11-17
سن :
79 سال
محل تولد :
United States of America
جنسیت :
مرد

بیوگرافی

خلاصه بیوگرافی:

مارتین چارلز اسکورسیزی
 (به انگلیسی: Martin Charles Scorsese) (زاده ۱۷ نوامبر ۱۹۴۲) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، هنرپیشه و تاریخ‌دان آمریکایی است. این کارگردان شهیر سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بفتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا، جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمنهای مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف‌ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی می‌باشد.

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.

او را با فیلم‌های ماندگارش، خیابان‌های پایین شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانیش را برای فیلم موفق رفتگان به دست آورد.

نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصربه‌فرد او اینکه، از ۶ فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده‌است، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بافتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند! و در این بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای رفتگان و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم دار و دسته‌های نیویورکی و رفتگان و هوگو دریافت کرده‌است.

زندگینامه:

مارتین اسکورسیزی (زاده ۱۷ نوامبر ۱۹۴۲) در کویینز نیویورک منطقه ایتالیایی‌های آمریکا می‌باشد. نیویورک دهه ۴۰ و ۵۰ محل جنایت کاران و گانگسترهای قومیت‌های مختلف بود. اسکورسیزی در محله‌هایی بزرگ شد که پاتوق ایتالیایی‌هایی خلاف کار بود و همین عامل باعث شد تا در شخصیت اسکورسیزی همیشه ردی از گانگسترها به جای بماند؛ و نمود عینی این واقعیت هم دیالوگ معروف یکی از فیلم‌هایش به نام رفقای خوب است که شخصیت اصلی فیلم در بخشی که هنوز نوجوان است چنین می‌گوید که برای من گانگستر بودن بهتر از رئیس‌جمهور آمریکا شدن است. با دانستن این واقعیت که جامعه و اجتماع بی رحم است و با دانستن این واقعیت تلخ که همیشه ضعیف تر نابود می‌شود اسکورسیزی رشد کرد و به فیلم‌سازی محبوب بدل گشت…

اسکورسیزی در سال ۱۹۹۵

پدر و مادرش، چارلز و کاترین اسکورسیزی هر دو در صنعت پوشاک مشغول بودند. اما مارتین کودک نحیف و رنجوری بود که اکثر اوقات به خاطر بیماری آسم در خانه به سر می‌برد. در کودکی مذهب و حضور در کلیسا مهم‌ترین وجه زندگی اسکورسیزی را تشکیل می‌دادند. اما در دوران نوجوانی با رفتن به سینما و دیدن فیلم‌های آن زمان به همراه پدر و یا برادر بزرگترش هوای سینما به سرش زد. به همین خاطر آرزوی اصلی‌اش که کشیش شدن بود را رها کرد و از مدرسه علوم مذهبی مستقیماً به دانشگاه فیلمسازی نیویورک رفت تا در سال ۱۹۶۶ مدرک تحصیلی اش را دریافت کند. پدر و مادر اسکورسیزی که از همان ابتدا از فیلمساز شدن مارتی تعجب کرده بودند و حتی به طعنه می‌گفتند که او دیوانه شده هست! به تدریج در فیلم‌های پسرشان، خودشان نیز نقش‌های کوتاهی را بازی می‌کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به بازی هر دو در رفقای خوب اشاره کرد.

فیلم‌های مورد پسنده مارتین اسکورسیزی:

مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۱۲ در نظرسنجی نشریه بریتانیایی «سایت اند ساند» ۱۲ فیلم برتر زندگی خود را برگزید.

 1. هشت و نیم ساخته فدریکو فلینی، ۱۹۶۳.
 2. ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی ساخته استنلی کوبریک، ۱۹۶۸.
 3. خاکسترها و الماس‌ها ساخته آندری وایدا، ۱۹۵۸.
 4. همشهری کین ساخته اورسن ولز، ۱۹۴۱.
 5. یوزپلنگ ساخته لوکینو ویسکونتی، ۱۹۶۳.
 6. پاییزا ساخته روبرتو روسلینی، ۱۹۴۶.
 7. کفش‌های قرمز ساخته مایکل پاول و امریک پرسبرگر، ۱۹۴۸.
 8. رودخانه ساخته ژان رنوار، ۱۹۵۱.
 9. سالواتوره جولیانو ساخته فرانچسکو رزی، ۱۹۶۲.
 10. جویندگان ساخته جان فورد، ۱۹۵۶.
 11. اوگتسو مونوگاتاری ساخته کنجی میزوگوچی، ۱۹۵۳.
 12. سرگیجه ساخته آلفرد هیچکاک، ۱۹۵۸.

او همچنین دربارهٔ فیلم رگبار از بهرام بیضایی چنین گفته‌است: «بسیار مفتخرم که بنیاد سینمای جهان این فیلم خردمندانه و زیبا [را] ترمیم کرده که اولین فیلم بلند بهرام بیضایی است. حال و هوای فیلم من را یاد بهترین چیزهایی انداخت که در فیلم‌های نئورئالیستی ایتالیایی دوست دارم و داستان زیبایی یک قصهٔ باستانی را دارد ــ می‌توانید پس‌زمینهٔ بیضایی را در ادبیات، تئاتر و شعر فارسی حس کنید. بیضایی هیچ‌گاه آن‌قدر که استحقاقش را داشت، مورد حمایت قرار نگرفت. او اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند و فکر کردن دربارهٔ این موضوع که فیلمی چنین استثنایی که زمانی بسیار در ایران محبوب بود، در آستانهٔ نابودی همیشگی قرار داشت، دردناک است. نگاتیو اصلی فیلم ضبط یا نابود شد و تنها چیزی که در دسترس بود یک نسخهٔ ۳۵ میلی‌متری با زیرنویس انگلیسی بود. اکنون تماشاگران در سراسر دنیا می‌توانند این فیلم چشم‌گیر را ببینند.»

گونه‌های سینمایی فیلم‌ها :

مارتین اسکورسیزی همچون دیگر نابغه سینمای جهان استنلی کوبریک به دلیل تسلط و دانشش بر ژانرهای گوناگون و نیز گاهی درآمیختن چند ژانر در یک اثر با فیلم‌هایی که در سبک‌های مختلف ساخته هست مورد ستایش قرار می‌گیرد:

 • سینمای وحشت و دلهره: جزیره شاتر و تنگه وحشت
 • سینمای معمایی: جزیره شاتر
 • سینمای جنایی: راننده تاکسی، تنگه وحشت،
 • سینمای مافیا و گنگستری: رفقای خوب، کازینو، رفتگان، خیابان‌های پایین شهر، مرد ایرلندی
 • سینمای کمدی سیاه: سلطان کمدی، بعد از ساعت‌ها، گرگ وال استریت
 • سینمای رمانتیک: آلیس دیگر اینجا زندگی نمی‌کند، عصر معصومیت
 • سینمای ورزشی: گاو خشمگین و رنگ پول
 • سینمای هیجانی: جزیره شاتر، تنگه وحشت
 • سینمای تاریخی: آخرین وسوسه مسیح، دار و دسته‌های نیویورکی و عصر معصومیت
 • سینمای بیوگرافی: گاو خشمگین، رفقای خوب، آخرین وسوسه مسیح،کوندان، هوانورد و گرگ وال استریت
 • سینمای موزیکال: نیویورک، نیویورک
 • سینمای جنگ: کوندان
 • سینمای خانوادگی: هوگو  

  "منبع:ویکی پدیا"

 

فیلم شناسی

0 مجموع فیلم ها :

تصاویر

5 تصویر

کلیپ ها

0 کلیپ

ثبت نشده است.
Martin Scorsese