2021-06-19 08:07:45
درباره ما راهنما ارتباط با ما

Roman Polanski (رومن پولانسکی)

بازیگر | نویسنده | کارگردان

تاریخ تولد :
1933-08-18
سن :
89 سال
محل تولد :
France
جنسیت :
مرد

بیوگرافی

رومن ریمون پولانسکی (زاده ۱۸ اوت ۱۹۳۳ در پاریس) کارگردان فیلم، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و هنرپیشه فرانسوی لهستانی برنده جایزه اسکار است. او در لهستان، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده آمریکا فیلم ساخته‌است و یکی از معدود «فیلمسازان حقیقتاً بین‌المللی» محسوب می‌شود. پولانسکی که با فیلم‌های پیانیست (۲۰۰۲)، محله چینی‌ها (۱۹۷۴) و بچه رزماری (۱۹۶۸) شناخته می‌شود از ۱۹۷۸ در فرانسه زندگی می‌کند و دارای تابعیت فرانسه و لهستان است.
رومن پولانسکی از سال ۱۹۷۸ پس از اقرار به داشتن رابطهٔ جنسی با یک دختر ۱۳ساله به نام Samantha Geimer از آمریکا به فرانسه گریخته‌است و در چهار دهه گذشته از سوی مقامات قضایی آمریکا تحت تعقیب بوده‌است.

پیگیری دستگیری:

مقامات آمریکایی سال‌ها برای استرداد او به آمریکا تلاش کرده‌اند. در دسامبر سال ۲۰۱۶ دادگاه عالی لهستان درخواست استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرده و اعلام کرد که رومن پولانسکی اجازه دارد در این کشور بماند. مقامات سوییس نیز حکم دادگاه آمریکایی را برای استرداد پولانسکی نپذیرفتند. در آوریل ۲۰۱۷ دادگاه عالی آمریکا اعلام کرد به حکم قضایی صادر شده رومن پولانسکی تخفیف قضایی نمی‌دهد.

پیروان:

فیلم‌های پولانسکی الهام‌بخش کارگردانان مختلفی از جمله برادران کوئن، وس اندرسن، آتوم اگویان، دارن آرونوفسکی، پارک چان-ووک، آبل فرارا و وس کریون بوده‌اند.

افتخارات و جوایز:

  • دست‌اندرکاران جشنواره لوکارنو اعلام کردند که جایزه افتخاری این جشنواره به پاس یک عمر تلاش هنری، در این دوره به رومان پولانسکی، فیلم‌ساز و بازیگر صاحب‌نام فرانسوی - لهستانی تعلق خواهد گرفت.
  • رومن پولانسکی در سال ۲۰۰۳ برای کارگردانی فیلم پیانیست برنده جایزه اسکار شد. اما از آنجا که نمی‌توانست وارد آمریکا شود نتوانست جایزه اسکار خود را شخصاً دریافت کند

     "منبع:ویکی پدیا"

فیلم شناسی

1 مجموع فیلم ها :

The Pianist
دوبله فارسی
The Pianist 2002

8.5 /10 | director

تصاویر

5 تصویر

کلیپ ها

0 کلیپ

ثبت نشده است.
Roman Polanski